Новий світовий рейтинг університетів

222Група фахівців з Університету Західної Австралії наприкінці 2010 року запропонувала новий глобальний рейтинг дослідницьких університетів, назвавши його «Університети з високим впливом» (High Impact Universities).

Методологія рейтингу спирається на просту і логічну тезу, що в академічних колах результати наукових досліджень і розробок, як правило, поширюються через найрізноманітніші публікації. При цьому якість публікації характеризується кількістю цитат чи посилань на неї, постійність і логічність результатів НДДКР – кількістю високоцитованих публікацій, а всі характеристики узагальнюються в індексі дослідницької продуктивності.

До рейтингу потрапили лише класичні університети, в яких функціонують різні факультети (у рейтингу вони згруповані у 5-ти категоріях – медичні, природно-математичні, інженерно-технологічні, біологічно-сільськогосподарські, гуманітарно-соціальні). Загалом, у рейтингу представлено 500 університетів з різних країн світу.

Перша десятка університетів повністю репрезентує вищі освітні заклади США. Це такі університети, як Гарвардський, Стенфордський, Массачусетський технологічний інститут, Каліфорнійський університет у Лос-Анджелесі, Каліфорнійський університет у Берклі, Мічиганський університет в Анн Арбор, Вашингтонський університет, Університет Пенсільванії, Університет Джона Хопкінса та Університет Каліфорнії в Сан-Дієго. До першої двадцятки увійшло лише три університети, які представляють інші країни, – університети Кембридж та Оксфорд (Великобританія) і Торонто (Канада).

Цікаво, що США загалом представляють 176 університетів (35%), Великобританію – 49, Німеччину – 43, Францію – 13, Китай – 8, Польщу – 2, Росію – 1. Хоча це і свідчить передусім про домінування тих чи інших університетів у міжнародних базах даних публікацій, але такий метод, імовірно, є одним із найкращих варіантів вирішення завдання об’єктивного зіставлення університетів.

Підготовлено за матеріалами: High Impact Universities 2010.